Translate

петак, 29. септембар 2017.

Antička kuhinja: Oleum Liburnicum - Liburnijsko ulje



Originalni tekst:
Oleum Liburnicum sic facies: in oleo Spano mittes helenium et cyperi et folia non vetusta, tunsa omnia et cribellata, ad levissimum pulverem redacta, et sales frictos et tritos, et per triduum vel plus promisce diligenter. Post haec aliquanto tempore patere requiescere, et Liburnicum omnes putabunt.

Prevod:
Kako da manje kvalitetno špansko maslinovo ulje sliči na visokokvalitetno liburnijsko ulje; Listove zelenog lovora, šilja i biljke oman sitno istucati da se dobije prah, u to dodati pečene morske soli i promešati. Zatim prah sipati u ulje i držati tako tri dana. Nakon toga ulje procediti.
Iz ovoga je vidljivo da varanje gostiju u krčmama i na pijacama ima dugu i časnu tradiciju.

De re coquinaria
Marcus Gavius Apicius





Oman (lat.Inula helenium) je biljka iz porodice glavočika Asteraceae, narodni nazivi su mu: Ivanjsko zelje, obratiš, ovnjak, tušcak, veliki koren, veliko zelje. Od davnina se koristi kao lekovita i začinska biljka. Kao začin korišten je već u starom veku. Spominju ga Plinije i Apicije. Njegova pradomovina je centralna Azija, odakle se raširio po celoj Evropi, naročito na Balkanu. Raste na planinama u pojasu bukovih i jelovih šuma, uz potoke i izvore u brdsko-planinaskom regionu, na starim krčevinama šuma i u kraškim vrtačama. Rasprostranjena je u južnim i istočnim Karpatima, istočnim Alpima, Balkanskom poluostrvu, Maloj Aziji i na Kavkazu. Koren, mirisa na kamfor, se koristi za odstranjivanje slobodnih radikala iz organizma. U narodnoj medicini omanom se leči bronhitis, plućne bolesti, prehlada i išijas. Sadrži eterično ulje, polisaharide (najviše inulina), male količine alkaloida, saponine, vitamin E, smole i selen. Oman ubrzava cirkulaciju krvi, izlučivanje žuči i mokraće, otklanja zastoje, smekšava sluz. Pročišćava krv, jetru, bubrege i pluća. Deluje kao antiseptik kod većine bolesti disajnih organa: angine, bronhitisa, kašlja, astme, upale pluća. Ubrzava metabolizam, pomaže kod šećerne bolesti, proliva, žutice, upale creva. Deluje protiv reume i gihta. Kao oblog pomaže kod svraba. Možemo upotrebljavati svež podanak (podzemni izdanak) ili samleven u prašak.





Ciperus (lat.Cyperus alternifolius) je biljka je iz porodice Cyperaceae koja je poznata i po imenima vodena palma i šilj i ima karakterističnu lisnu rozetu, idealna je za one koji često preteruju sa zalivanjem. Vodena palma ima visoke stabljike sa  zrakastim listićima koji podsećaju na kišobran (a pravo lišće raste uz stabljiku, toliko da je je jedva vidljivo), zbog čega ova biljka izgleda egzotično. Vodena palma spada u vrstu šaši i dolazi iz porodice Papyrus-a . Ime biljke je grčkog porekla: kypeiros. Ciperus potiče sa Madagaskara i u svojoj postojbini raste u močvarnim predelima. Rasprostranjen je u svim krajevima sveta gde je tropska i suptropska klima.
Cyperus papyrus je poznat još u starom veku za proizvodnju papirusa.


Pročitajte više >>                                                                << Vratite nazad



Нема коментара:

Постави коментар