Translate

субота, 29. октобар 2016.

Antička kuhinja: Recepti




Jela koja su pripremali stari Rimljani su bila posebna zbog upotrebe specifičnih začina koji su bili svojstveni njihovom podneblju i načinu ishrane koji su za naše današnje pojmove dosta čudni i ne uobičajeni. Rim je imao jedan posebno značajan obrazac u kulutri ishrane poznat pod imenom convivum. Reč je o obedu sa tačno propisanim brojem i redosledom jela. Desert (mensa sekunda) se služio na kraju, a nazivan je i belarija ili mensa pomorum.

Kuhinja im je bila raznovrsna i bogata. Recepti su razvrstani po grupama:


Specifični začini
Garum
Peciva
Gustus - Predjelo
Jela od povrća
Jela od mesa
Jela od pilećeg i živinskog mesa
Jela od ribe i morskih plodova
Salate
Sosovi
Deserti
Kuhinjski saveti
Merne jedinice
Gladijatori

Stari Rimljani jeli su ujutro doručak ili ientaculum, ručak ili prandium u podne, te večeru ili cena navečer. Doručak imućnijih Rimljana sastojao se od jaja, sira, meda, mleka i voća. Za ručak su se obično jeli ostaci večere od prethodnog dana, dok je večera bila najobilniji obrok, koji je znao trajati satima. Za doručak su Rimljani jeli hleb, sir, masline, med, so, vino, sveže i suvo voće. Ručak je obično bio od variva ribe, jaja, pečurki, voća i vina. Večera je bila glavni obrok. Mogla je da bude skromna, ali i da traje do sledećeg dana, kakve su naprimer bile Neronove večere. To je bio više društveni događaj nego običan obrok pošto se večera nije mogla zamisliti bez gostiju i zabavnog programa dok se čekalo sledeće jelo, nastupali su pesnici, muzičari, klovnovi, neretko se gostima delila i guščija pera da ako bi se prejeli mogli olakšati guranjem pera u grlo da bi se nakon toga moglo nastaviti sa čarima narednih jela,svaki gost je imao dodeljenog roba, sa posudom vode za pranje ruku kao i sa praznom posudom za olakšavanje stomaka, pazio je da gostu bude udobno i da mu ne nedostaje ništa. Ne retko su se večere završavale bahanalijama i orgijama.





Večera je deljena na tri faze, na početak gozbe, Gustum – ili ono što bi mi zvali glavno jelo (fercula), koje  uključuje Promulsis, toplo predjelo sa čašicom mulsuma, vina ukuvanog sa medovinom; Mensae primae – ili ono što bi naša tradicija nazvala blanširana variva u hladnim ili toplim sosovima, i, na kraju – Mensae secundae ili Mensae alterae, na poseban način pripremljeno voće sa biberom, uz koje se pije vino, takođe pomešano s vodom u određenoj srazmeri. Pokatkad se nakon voća počinjalo ispočetka: taj, novi obrok zvao se tertia cena, i takav ručak, koji je mogao da potraje do u kasne večernje sate, zvao se, u našem prevodu "od početka do kraja". Ovo je doduše bila samo beneficija bogatih. Jelo se desnom rukom, koristeći samo palac, kažiprst i srednji prst. Uzimanje hrane čitavom šakom smatralo se nepristojnim, dok se, što je još ozbiljnije, uzimanje hrane levom rukom smatralo znakom apsolutnog nepoštovanja, ili čak i uvrede, namerno načinjene prema domaćinu. Levom rukom zvanično je mogao da jede samo sveštenik – augur. Podrigivanje je bilo sastavni deo lepog i dobrog kućnog vaspitanja.


Pročitajte više >>                                                                   << Vratite nazad



Нема коментара:

Постави коментар