Translate

недеља, 13. август 2017.

Antička kuhinja: ιντριώς - Itrions




Rimska tradicionalna kuhinja II.vek n.e.

Originalni tekst :
Όσο για ιντριώς είναι αλεύρι κριθαριού που ζυμώνεται και ψήνεται με μέλι, και μετά το μαγείρεμα με τη μορφή σβόλων, και φάκελο πάπυρο για να τους κρατήσει καλά συμπαγές.

Prevod:
Što se tiče Itrionsa pravi se od ječmenog brašna, umesi se sa medom, naprave se štapići i ispeku, onda se kuvaju, i drže se u korpici od papirusa.

Athenaeus
Deipnosophistae

Deipnosophistae ili Gozba sofista (grčki: Δειπνοσοφισταί) je delo helenističkog grčkog polihistora Ateneja iz Naukratije u Egiptu, koje je grčkim jezikom napisano u Rimu krajem 2. i početkom 3. veka. S obzirom na to da se car Komod u ovom delu spominje s prezirom, ono je verovatno završeno tek posle careve smrti 192. godine.





Kulinarski recept za ovu poslasticu je nakon par vekova okupacije od strane Rima pretrpeo velike promene što je pokazatelj asimilacije i latinizacije na svim nivoima porobljene Grčke. Poslastica je u stvari energetska hrana i spominje se još u Homerovom delu Ilijadi. Drugi naziv mu je pasteli. U delu Ilijada intrion (pogledati izvorni recept za ovu poslasticu) ili pasteli daje se ratnicima pre odlaska u borbu kako bi imali energiju i snagu za teške napore i borbu. Inače pasteli se spominje i u starim egipatskim zapisima gde su ga žene koristile kao stimulans za bolji rad hormonalne žlezde.





Ječam (lat. Hordeum sativum) je rod jednogodišnjih biljaka iz porodice trava (Poaceae). Ječam je žitarica koja uspeva u hladnijim krajevima. Koristi se za proizvodnju hleba, slada, piva, kavovina, stočne hrane i dr. Deli se u tri vrste: dvoredni (Hordeum distichum), koji najčešće služi za proizvodnju piva, višeredni (Hordeum polystichum i Hordeum vulgare) i prelazni (Hordeum intermedium). Ječam je odličan izvor dijetetskih vlakana i sadrži i rastvorljiva i nerastvorljiva vlakna. Rastvorljiva vlakna su delotvorna u smanjivanju holesterola u krvi i mogu umanjiti rizik od srčanih oboljenja. Poput svih biljaka, ječam je prirodno bez holesterola i ima mali udeo masti. Pola čaše ječmenih zrna sadrži manje od 0,5 grama masti i samo 100 kalorija. Ječam sadrži nekoliko vitamina i minerala uključujući niacin (vitamin B3), tiamin (vitamin B1), selen, gvožđe, magnezijum, cink, fosfor i bakar. Ječam sadrži antioksidante koji su takođe veoma važni za održavanje dobrog zdravlja. Antioksidanti deluju tako što smanjuju stopu oksidacijskog oštećenja prikupljanjem slobodnih radikala koji nastaju kada telesne ćelije koriste kiseonik.
Ječam se smatra jednom od najstarijih žitarica u Evropi. Sejao se još u kamenom dobu, kultivisao u starom Egiptu, Mesopotamiji i području evropskih sojenica. U Vavilonu se od njega pravila kaša i pivo, a u Starom veku je prženi ječam bio važna životna namirnica.


Pročitajte više >>                                                                  << Vratite nazad


Нема коментара:

Постави коментар