Translate

четвртак, 27. јул 2017.

Antička kuhinja: Ius viride in avibus - Sos za sve vrste živine



Originalni tekst:
Ius viride in avibus: piper, careum, spicam Indicam, cuminum, folium, condimenta viridia omne genus, dactilum, mel, acetum, vinum modice, liquamen et oleum.

Sastojci:
3 urme, sitno seckane
1 lovorov list, sitno izlomljen
4 kašike liquamena
2 kašike maslinovog ulja
100ml belog vina
1 kašika nane, sitno seckano
1 kašika origana, sitno seckano
1 kašika peršuna, sitno seckano
1/2 kašičice valerijane, sitno seckanog korena
1 kašičica meda
1 kašičica kumina, mleveno
1 kašičica kima, mleveno
1 kašičica mlevenog bibera
voda

Priprema:
Pomešajte sve sastojke i kuvajte 15 minuta. Sos se služi hladan ili topao uz pečenu ili kuvanu živinu.

De re coquinaria
Marcus Gavius Apicius





Valerijana (lat.Valeriana officinalis), narodni nazivi su odoljen, macina trava, makebohija, višegodišnja je zeljasta biljka iz porodice Valerianaceae. U Srbiji raste kao samonikla biljka u polusenovitim šumama, na livadama sa više vlage, pored reka i potoka. Uspeva na nadmorskoj visini do 2000 metara. Valerijana traži rastresita, vlažna i humusna zemljišta. Zbog sve veće potražnje na domaćem i inostranom tržištu prešlo se na plantažno gajenje, najviše u Banatu i centralnoj Srbiji. Domaća valerijana sadrži od 0,2 do 0,5 % eteričnog ulja. Obično ima umirujuće, a vrlo retko stimulirajuće delovanje pa u tom slučaju izaziva živčanost. Upotrebljava se koren valerijane ili preparati sačinjeni od njega. Najdelotvornije komponente svih vrsta valerijane su valepotrijati i eterično ulje. Manje važni su alkaloidi i glikozidi. Preparati mogu biti u obliku tinktura, tableta, kapsula ili dražeja koje sadrže ekstrakte korena. Tokom Prvog i Drugog svetskog rata, tinkture valerijane su se koristile za lečenje vojnika koji su pretrpeli takozvani "rovovski šok". Narodni lekari preporučuju valerijanu ženama u klimakterijumu, kao i kod napada migrene i histerije. Koristi se u vidu čaja za lečenje od alkoholizma. Njena efikasnost je potvrđena i kod padavice, grčevitih bolova u predelu srca, grčeva u disajnim putevima, nervozi koja se ispoljava na želucu i crevima. Za nesanicu se kombinuje sa kamilicom u vidu umirujućeg čaja. Kod povišenog krvnog pritiska i srčanih tegoba prouzrokovanih stresom, valerijani se mogu dodati lipa i glog za dodatno rasterećenje srčanog mišića. Utiče na smanjenje krvnog pritiska, pa osobe koje inače imaju tegobe izazvane niskim krvnim pritiskom treba da vode računa. U tim slučajevima glog može biti koristan u kombinaciji sa valerijanom.





Valerijana se u našem narodu zove i macina trava. Mačke neobično vole njen miris i u stanju su da satima sede pored fioka u kojima se čuva rizom valerijane. Istraživanja su pokazala su da muškarci i psi ne vole nje miris, dok ga žene (baš kao mačke) vole. Taj neobični miris valerijane potiče od etarskog ulja koje sadrži monoterpene (uglavnom borneol) i seskviterpene.
Drugo ime za valerijanu u narodu je odoljen. Ovo ime otkriva magijske moći koje se pripisuju ovoj biljci koja raste na senovitim vlažnim mestima. Mnoge majke i žene ušivale su svojim sinovima i muževima koren odoljena u vojničke uniforme da bi na frontu odoleli neprijatelju i bezbedno se vratili kući. Takođe veruje se da onaj ko nosi sa sobom koren odoljena odoleva urokljivim pogledima i zlim mislima.


Pročitajte više >>                                                                         << Vratite nazad


Нема коментара:

Постави коментар